
A mesterséges intelligencia etikai szabályozása az embert állítsa a középpontba
2025-07-15 Ma | #Egyház | KIEMELT
XIV. Leó pápa államtitkára, Pietro Parolin bíboros aláírásával üzenetet küldött a svájci mesterséges intelligencia csúcstalálkozóra (AI for Good Summit 2025), amit július 7-11 között tartottak meg Genfben. Világos etikai rendre és a mesterséges intelligencia (MI) összehangolt kezelésére van szükség helyi és globális szinten egyaránt, ami az emberi személy méltóságát és alapvető szabadságát tiszteletben tartja. Emberibb társas kapcsolatok, békés és igazságos társadalom, átfogó emberi fejlődés a cél.
Parolin bíboros a pápa nevében szívélyes üdvözletét küldte a Nemzetközi Távközlési Egyesület által szervezett idei mesterséges intelligencia-csúcstalálkozóra, amelyet más ENSZ-ügynökségek együttműködésével a svájci kormány lát vendégül július 7-11-e között Genfben. A több napos, programokban gazdag találkozó célja, hogy olyan megoldásokat javasoljanak, amelyek beépítik a MI-t a globális fejlődés kihívásaiba.
2,6 milliárd emberhez nem jut el a kommunikációs technológia
Az esemény egybeesik a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) fennállásának 160. évfordulójával. (AZ ITU az ENSZ mellett működő szakosított szervezet, melynek feladata a nemzetközi távközlési együttműködés elősegítése. Az egyesület különböző bizottságai ajánlásokat adnak ki, amelyek figyelembe vételével dolgozzák ki az egyes országok kormányai a távközléssel kapcsolatos jogszabályokat.) Parolin bíboros gratulált a Nemzetközi Távközlési Egyesület tagjainak munkájukért és állandó erőfeszítéseikért, amelyek révén a kommunikációs technológia vívmányait igyekeznek elvinni világszerte mindenkihez. Az emberi család összekötése a távirat, a rádió, a telefon, a digitális és űrbéli kommunikáció révén kihívások elé állít minket, különösen az alacsony jövedelmű agrár vidékeken, ahol 2,6 milliárd ember még nem jut hozzá a kommunikációs technológiai eszközökhöz.
A MI az egész emberiség érdekeit szolgálja
Az emberiség válaszút elé érkezett: egyfelől hatalmas potenciált mutat a MI által létrehozott és irányított digitális forradalom. Ennek a hatása óriási, és olyan területeket alakít át, mint a nevelés, a munka, a művészet, az egészségügyi ellátás, az ügyintézés, a katonai közeg és a kommunikáció. Ebben a korszakváltásban felelősségre és mérlegelésre van szükség ahhoz, hogy biztosítsuk: a MI fejlődése és használata a közjóra irányuljon, a párbeszéd hídjait építse, a testvériséget segítse elő, és az emberiség egészének érdekeit szolgálja.
A MI korlátai
Mialatt a MI képes önállóan alkalmazkodni sok helyzethez, algoritmusok alapján hozva pusztán technikai döntéseket, alapvető, hogy figyelembe vegyük ezek antropológiai és etikai vonzatait, a kockán forgó értékeket, a kötelezettségeket és a megfelelő normatív kereteket, amelyekkel támogatni lehet ezeket az értékeket. Bár a MI képes szimulálni az emberi gondolkodás aspektusait, és hihetetlen gyorsan és hatékonyan végrehajt speciális feladatokat, nem képes erkölcsi megkülönböztetésre és valódi kapcsolatépítésre.
Miénk a felelősség
Ezért a technológiai haladás fejlődése lépést kell, hogy tartson az emberi és szociális értékek tiszteletével, a növekvő emberi felelősséggel, és azzal a képességgel, hogy nyugodt lelkiismerettel ítéljen – figyelmeztet üzenetében a pápa. Nem véletlen, hogy ez a komoly innovációs korszak sokakat elgondolkodtat az emberi lét jelentéséről, valamint az emberiség szerepéről. Jóllehet a felelősség a MI rendszereinek etikus használatára vonatkozóan azoktól indul, akik fejlesztik, kezelik és felülvizsgálják e rendszereket, ebben a felelősségben a felhasználóknak is osztozniuk kell. A MI ezért megfelelő etikai kezelést és az emberi személyre összpontosító normatív kereteket kíván, amelyek túlmutatnak a puszta hasznosság és hatékonyság szempontjain. Lényegében nem szabad soha szem elől tévesztenünk a közös célt, ami a rend nyugalmának építése, ahogy Szent Ágoston fogalmaz (tranquillitas ordinis). Emberibb társas kapcsolati rendet kell elősegíteni, békés és igazságos társadalmakat, melyek az átfogó emberi fejlődést és az emberi család javát szolgálják.
Parolin bíboros XIV. Leó pápa nevében arra buzdítja a MI csúcstalálkozó résztvevőit, hogy törekedjenek a MI etikai tisztaságára, annak helyi és globális szinten koordinált kezelésére, amelynek alapja az emberi személy vele született méltósága és alapvető szabadsága. A Szentatya imáiról biztosítja a közjó érdekében végzett munkájukat.
Az egyház aktívan részt vesz az MI-ről szóló gondolkodásban
Leó pápa üzenetet küldött a vatikáni Apostoli Palotában lezárult második éves konferenciára, amelyet a mesterséges intelligencia, az etika és a vállalati kormányzás témaköréről tartottak. Ebben arra buzdított, hogy tartsák meg az emberi nyitottságot az igazságra és a szépségre, mert ezek a tulajdonságok teszik lehetővé, hogy befogadjuk és feldolgozzuk a valóságot. A valódi bölcsesség nem az elérhető adatokban áll, hanem abban, hogy fölismerjük az élet valódi jelentését. Ezt az intellektust egyetlen gép sem képes utánozni, ez olyan ajándék, amelyet az új technológiák segítségével érvényre kell juttatni. Az eszköz álljon az ember szolgálatában – ahogy arra Ferenc pápa is emlékeztetett -, nyisson olyan távlatokat, amelyek a tudományban és orvoslásban jótékony felfedezésekhez vezetnek, és segítse elő a valódi egyenlőséget. Fontos azonban, hogy ne önző módon használják ezeket, ami konfliktusokat és agressziót szül. A MI-ról tartott kétnapos konferencia június 19-én a Vállalkozások és Olasz Termékek Minisztériumának székhelyén zajlott, majd másnap az Apostoli Palota Királyi termében zárult. Leó pápa megállapította, hogy a vatikáni helyszín választása világosan jelzi, hogy az egyház tevékenyen részt akar venni a MI-ról szóló tanácskozásban, mely közvetlenül érinti az emberi család jelenét és jövőjét. Sürgősen el kell komolyan gondolkodnunk és folyamatosan ébren tartani a vitát a technológiai fejlődés etikai dimenziójáról, anélkül, hogy elfeledkeznénk a felelős kormányzás fontosságáról.
vaticannews.va/Szaléziak.HU